Medycyna sportowa
Lekarz medycyny sportowej zajmuje się profilaktyką zdrowotną osób aktywnych fizycznie, a także leczeniem urazów i kontuzji. Obejmuje to zarówno sportowców ćwiczących w sekcjach klubowych, jak i amatorów. Lekarz medycyny sportowej przeprowadza badania lekarskie, decyduje o możliwości uprawiania sportu lub powrotu do treningów, wydając tzw. orzeczenie.
Uprawianie sportu wpływa na prawidłowy rozwój fizyczny oraz zwiększa wydolność organizmu. Zadaniem lekarza medycyny sportowej jest objęcie opieką osób zdrowych, które regularnie uprawiają sport oraz pacjentów ze wskazaniami do wdrożenia systematycznej aktywności ruchowej.
Wskazaniem do konsultacji z lekarzem sportowym, przed rozpoczęciem regularnych treningów, są przebyte urazy lub operacje narządów ruchu. Nie należy także zapominać o okresowej kontroli u tego specjalisty. Często lekarz sportowy współpracuje też z ortopedą prywatnie.
Lekarz sportowy zajmuje się nie tylko diagnozowaniem schorzeń i kontuzji. Jest w stanie ocenić, czy pacjent może uprawiać daną dziedzinę sportu i czy jego organizm jest do tego przygotowany. Zakres badań jest uzależniony od rodzaju sportu oraz od stanu zdrowia zawodnika. Z orzecznictwa sportowego mogą skorzystać zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane.